Romet Soft Chopper - podświetlanie zegarów

Naprawa, serwis twojego motocykla 125
Regulamin forum
Ważne! Podawajcie tytuł tematu według następującego schematu: pełna nazwa motocykla - opis problemu np. Romet RCR 125 - nie chce odpalać.
Pre100n
Plecak
Posty: 32
Rejestracja: 23 lip 2017, 0:27
Imię: Michal
Motocykl: Romet Soft Chopper 125
Lokalizacja: Wrocław

Romet Soft Chopper - podświetlanie zegarów

Postautor: Pre100n » 09 wrz 2017, 11:19

Jedna z pierwszych modyfikacji w moim Romanie to zmiana podświetlania fabrycznych zegarów. W oryginale wygląda to ... powiedzmy przeciętnie. Zegar jest podświetlony w ok 3/4 powierzchni, dodatkowo kolor podświetlenia nie rzuca na kolana. W związku z tym jeśli ktoś miałby chęć pogrzebać - zamieszczam krótkie Know-How.

1. Odłączamy linkę prędkościomierza (najlepiej kombinerki, ew. jakieś inne szczypce). U mnie fabrycznie dość mocno było to przykręcone, palcami nie szło.
2. Kluczem nr. 10 odkręcamy 2 nakrętki - uwaga na podkładki.
3. Wyciągamy zegar, oraz oprawkę żarówki.
4. Płaskim śrubokrętem delikatnie odginamy dolny kołnierz pierścienia spajającego obie części obudowy. Polecam dolny, bo po złożeniu wszystkiego do kupy po prostu nie będzie go widać. Odginając górny zafundujemy sobie widok na pofalowaną powierzchnie owego pierścienia.
5. Po wyprostowaniu (nie trzeba odginać do kąta prostego, wystarczy 45%) rozpoławiamy zegar na 2 części.
6. Interesuje nas górna obudowa (ta ze szkiełkiem). Zdejmujemy z niej pierścień zewnętrzny i dokładnie czyścimy w środku (benzyna ekstrakcyjna, rozcięczalnik uniwersalny, denaturat, spirytus, ważne, żeby nie było w środku kurzu, tłuszczu, paprochów itp).
7. Przygotowujemy kawałek elastycznej listwy LED 12v najlepiej RGB (można wtedy zmieniać kolor podświetlania). Na jeden zegar trzeba 5 "segmentów" czyli ok 25 cm. Polecam listwy z diodami 3-kolorowymi, lepszy efekt niż 3 oddzielne diody R, G i B. U mnie poszła taśma firmy 3M
8. Lutujemy 4 przewody do konektora listwy. W zasadzie jeśli ktoś chce mieć jeden kolor to wystarczą 2 przewody (12v i masa) i mostek między stykami R, G i B. - wtedy mamy kolor biały ... lub inne kombinacje w zależności od pomysłowości.
9. Listwę wklejamy na obwodzie obudowy tak, aby nie wystawała ponad cyferblat. Można na oryginalnej taśmie montażowej, ja zamieniłem na grubą taśmę 2-stronną 3M.
10. wypuszczamy kabelki od taśmy przez otwór na oprawkę żarówki.
11. Składamy "na próbę" wszystko do kupy, bez zaciskania pierścienia i sprawdzamy efekt naszych prac.
12. Jeśli wszystko jest ok, wracamy do pkt.5 - teraz należy płaskimi szczypcami wyprostować z jednej strony kołnierz pierścienia. W przeciwnym razie będzie ciężko zespolić obie połówki obudowy.
13. Końcówki przewodów lutujemy do czegoś, co będzie odpowiednikiem trzonka żarówki. Ja użyłem kawałka płytki uniwersalnej, wyciąłem kawałek odpowiadający trzonkowi, ocynowałem i dolutowałem przewody. Rozważam jeszcze opcję z jakimś przełącznikiem, którym można by zmieniać kolor podświetlenia "w locie" bez demontowania wszystkiego.
13. Po złożeniu wszystkiego do kupy i naciągnięciu pierścienia na obie połówki bierzemy kombinerki i zaciskamy pierścień. Proponuję użyć kawałka gumy (np stara dętka rowerowa) i podłożyć między pierścień i kombinerki tak, żeby nie podrapać go przy zaciskaniu.
14. Skręcamy wszystko w odwrotnej kolejności (pkt 3, 2, 1).

Poniżej link do zdjęć z prac, kolejność "przypadkowa" fotki dość sporych rozmiarów, więc wrzuciłem na Google Drive. https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Niektóre fotki prześwietlone, dlatego może się wydawać, że podświetlenie razi w oczy, ale nic z tych rzeczy. Jest też wrzucone porównanie z oryginalnym podświetleniem. Efekt końcowy raduje me serce :)

PS - pamiętajcie o dokładnym zaciśnięciu pierścienia, żeby zegar nie naciągał wilgoci. Radzę też przed złożeniem wszystkiego dokładnie przeczyścić szkło i cyferblat, aby nie pozostały tam żadne śmieci, paproszki czy odciski palców.

Awatar użytkownika
Samuraj
Plecak
Posty: 22
Rejestracja: 10 lip 2017, 13:50
Imię: Michal
Motocykl: Soft CHopper 125
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

Re: Romet Soft Chopper - podświetlanie zegarów

Postautor: Samuraj » 10 wrz 2017, 11:51

Fajna sprawa , dobry , przydatny post , może się przydać ;) . Tez planuje zmienić oświetlenie zegarów . Słuchaj a nie myślałeś nad zmiana siedziska w naszych softach .Nie są zbyt wygodne . Masz może jakiś pomysł , na co by to mógł podmienić ? Pozdro .

Pre100n
Plecak
Posty: 32
Rejestracja: 23 lip 2017, 0:27
Imię: Michal
Motocykl: Romet Soft Chopper 125
Lokalizacja: Wrocław

Re: Romet Soft Chopper - podświetlanie zegarów

Postautor: Pre100n » 14 wrz 2017, 14:44

Nie jest też znowu jakoś bardzo niewygodne, chociaż zawsze mogłoby być lepiej.
Najłatwiej byłoby pewnie dać do jakiegoś tapicera, wymienić gąbkę i obszyć skórą z prawdziwej świnie nie plastikowej.

Awatar użytkownika
Bartorius
Plecak
Posty: 51
Rejestracja: 25 sie 2017, 21:36
Imię: Bartosz
Motocykl: Yamaha Virago XV 125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Romet Soft Chopper - podświetlanie zegarów

Postautor: Bartorius » 08 lut 2018, 12:02

Jak miałem tenże motor to dałem siedzisko do przetapicerowania. Wygoda wzrosła o 110% :)

Piekielko95
Plecak
Posty: 54
Rejestracja: 09 maja 2018, 11:57
Imię: Karol
Motocykl: Romet soft
Lokalizacja: Przywidz
Kawa u mnie: Tak
Drobna naprawa u mnie: Tak
Nocleg u mnie: namiot

Re: Romet Soft Chopper - podświetlanie zegarów

Postautor: Piekielko95 » 11 maja 2018, 21:48

A jakiś pomysł żeby naprawić diody poziomu paliwa? Raz świeca raz nie i tak na zmianę świecą. Bardzo irytujące...

Pre100n
Plecak
Posty: 32
Rejestracja: 23 lip 2017, 0:27
Imię: Michal
Motocykl: Romet Soft Chopper 125
Lokalizacja: Wrocław

Re: Romet Soft Chopper - podświetlanie zegarów

Postautor: Pre100n » 15 maja 2018, 20:41

Niestety :/ ... rozwala mnie to, że jakiś chiński myśliciel wykombinował ten wskaźnik na zielonych LED'ach po 0,01$ za szt. Jadąc przy lepszym słońcu w ogóle nie widać czy coś tam świeci jeszcze na zielono czy nie. Wyjdzie lekka wioska, ale będzie to trzeba na niebieskie LED'y przerobić.
A jak Ci mruga i raz świeci raz nie to może jakiś zimny lut, ew. coś nie styka na kabelkach.


Wróć do „Warsztat”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości