Atrakcyjny Uniejów.

Regulamin forum
Mile widziana mapka, zdjęcia i oczywiście opis.
Pisanie fajna trasa 967 jedzcie mija się z celem tego forum.
Awatar użytkownika
PanoramiX
Road Racer
Posty: 786
Rejestracja: 04 maja 2017, 11:44
Imię: Pawel
Motocykl: Honda VT700 / Virago XV 125
Lokalizacja: ESI
Zlot Jeziorsko I:
Zlot Złoty Potok II:
Zlot Jeziorsko III:

Atrakcyjny Uniejów.

Postautor: PanoramiX » 12 lis 2017, 23:14

Czerwiec rozpieszczał nas pogodą i ilością przejechanych kilometrów. Bliżej, dalej, ale niemal każdego dnia po pracy, wyruszaliśmy na przejażdżkę. Na jeden lub dwa motocykle. Tym razem była to wycieczka jedno motocyklowa, a naszym celem był Uniejów.

https://www.google.pl/maps/place/Zamek+ ... 18.7887347

Osiodłaliśmy naszego osiołka i wzdłuż lewej strony zalewu Jeziorsko, przez Wartę, Miłkowice, Spicymierz, dotarliśmy do Uniejowa.
Naszym celem był Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich i udało nam się zajechać niemal pod samą bramę zamkową.
Gdybyście się tam wybierali, to wjazd jest tą samą ulicą co do Term, tylko trzeba się kierować na szlaban. Myśmy trochę strefili i stanęliśmy przed termami szukając miejsca, ale zaraz zobaczyłem znak z kierunkiem na zamek i podjechaliśmy pod szlaban, który podniósł miły pan z ochrony, zupełnie o nic nie pytając :) Zaparkowaliśmy pod kawiarnią.

Nie masz uprawnien by zobaczyc obrazek!


Do zamku mieliśmy dosłownie kilka kroków...

Nie masz uprawnien by zobaczyc obrazek!


Hotel. Hmmm...
W czasach świetności, zamek stanowić miał uzupełnienie systemu kazimierzowskich twierdz granicznych, broniąc wraz z Łęczycą, Sieradzem i Kołem dostępu do centrum państwa od północy i północnego-zachodu. Posiadał więc wybitnie militarny charakter, co nie uratowało go jednak przed zdobyciem i splądrowaniem w roku 1381 przez Bernarda z Grabowa. W połowie XV stulecia zamek poddano gruntownej przebudowie i dodatkowo ufortyfikowano. W tym czasie budowla prócz zadań rezydencjalnych i obronnych pełniła też funkcję kościelnego archiwum oraz biblioteki - w Uniejowie odbywały się zjazdy duchowieństwa, a w trakcie wojny trzynastoletniej na zamku trzymano cenne kosztowności i relikwie. Ponadto mieściło się tu więzienie dla innowierców i nieposłusznych księży. Jednym z więziennych lokatorów był gdański rzeźbiarz Hans Brandt skazany w 1485 za ucieczkę z pieniędzmi, jakie otrzymał od Zbigniewa Oleśnickiego tytułem zlecenia na wykonanie nagrobka św. Wojciecha dla katedry w Gnieźnie. Nierzetelny artysta schronił się w Prusach, gdzie został złapany, a następnie osadzony w uniejowskim więzieniu, w którym chcąc nie chcąc swoje dzieło ukończył.

Od XIV do XVII wieku, zamek pełnił funkcję obronną, co widać po ciasnym dziedzińcu i gotyckiej wieży, zwanej Wieżą Ostatniej Nadziei. W wejściu i na dziedzińcu, wystawione są repliki uzbrojenia fortalicji z okresu XIV-XVII w.

Nie masz uprawnien by zobaczyc obrazek!


Wielolufowa kartaczownica, zwana potocznie organkami.

Nie masz uprawnien by zobaczyc obrazek!


To coś, to znany od czasów cesarstwa rzymskiego Skorpion - nakręcana korbą kusza oblężnicza.

Nie masz uprawnien by zobaczyc obrazek!


W bramie w dawnej komnacie straży, zastaliśmy salkę edukacyjną z quasi eksponatami. Quasi, bo są to oczywiście reprodukcje.

Nie masz uprawnien by zobaczyc obrazek!


Nie masz uprawnien by zobaczyc obrazek!


Tylko Królowa jest prawdziwa ;)

Nie masz uprawnien by zobaczyc obrazek!


W samym zamku, urządzono dość ekskluzywny hotel, a wokół niego rozpościera się spory, bo 34 hektarowy park z ciekawostkami takimi jak dziwne rzeźby, czy ścieżki edukacyjne.

Nie masz uprawnien by zobaczyc obrazek!


Nie masz uprawnien by zobaczyc obrazek!


Z Uniejowa do domu, wracaliśmy prawą stroną zalewu Jeziorsko i tym samym zamknęliśmy wycieczkę stanem ok 140 km.
Wycieczka krótka, ale treściwa. Prócz zamku i term, Uniejów jest znany z koncertów plenerowych, organizowanych nad brzegiem Warty i niesłychanej wręcz absorbcji środków unijnych :)

Wróć do „łódzkie”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość